مدیران عصر ظهور

خط مشی گذاری و مدیریت اسلامی

خط مشی گذاری و مدیریت اسلامی

آخرین مطالب
آخرین نظرات
پیوندها

مقدمه مترجمان

شاید در نگاه نخست، تناسبی در علائق و پیشینۀ علمی مترجمان با عنوان کتاب یافت نشود؛ و لذا شاید، اینگونه برداشت شود، که مترجمان از سرِ تفنّن و تفریح و یا باری به هر جهت، تصمیم به ترجمۀ این کتاب گرفته‌اند. از یک طرف، علقه و پیشینه‌ای که نشان از دغدغۀ عمومی دارد و از طرف دیگر، کتابی که عنوان بازاریابی هر چند سیاسی را یدک می‌کشد. در پاسخ باید گفت که مترجمان این کتاب، بیش و پیش از آن‌که دغدغۀ رشتۀ علمی خود را داشته باشند، دغدغۀ حل مسائل عمومی را بر خود فرض کرده‌اند. به بیان دیگر، در عوض پایبندی به رشتۀ مدیریت سیستم، و یا رشتۀ تصمیم گیری و خط مشی‌گذاری عمومی و قالب اندیشی، خود را تنها ملزم به حل مسسائل عمومی کرده‌اند، حال هر رشتۀ تخصصی و از جمله بازاریابی که بتواند گامی استوار در این راستا بردارد، تبعاً مورد توجه و علاقۀ مترجمان قرار خواهد گرفت.

توضیح اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران در چهلمین سالگرد خود، دارای نقاط قوت و ضعف مختص به خود می باشد و البته فرصت‌ها و تهدیدات فراوانی نیز در پیش رو دارد. دغدغۀ بازاریابی از آنجا در مترجمان شکل گرفت که مترجمان متوجه مسأله‌ای عمومی در بدنۀ نظام حکمرانی شدند و آن «ضعف در ارائۀ تصویری جذّاب و مبتنی بر واقع» از نظام جمهوری اسلامی ایران و ارکان آن است. این مسأله در تفاوت معنادار بین شاخص‌های نمادین و ملموس کشور نمایان آنست. آنجا که احساس برخی مردم ایران از امنیت، عدالت، رفاه، و آگاهی عمومی به مراتب پایین‌تر از واقعیت موجود است. نظام جمهوری اسلامی ایران و خط‌مشی های آن، علی‌رغم اینکه حامل حرف و پیام درستی است، نتوانسته است این پیام را به درستی مدیریت و منتقل نماید. به عبارت دیگر، نظام هرچند در عقلانیت جوهری به بلوغ رسیده است، اما در عقلانیت ابزاری هنوز در دوران طفولیت به سر می برد.

در راستای حل این مسأله، مترجمان به مفهوم بازاریابی سیاسی برخوردند که در ادبیات غرب و از جمله کتاب حاضر، عمدتاً در سطحی حزبی و بین گروهی مطرح می‌شود، با این حال، از این ادبیات و کتاب حاضر، که نگاهی ابزاری و فناورانه به موضوع دارد، می توان در راستای حل مسألۀ عمومی «ضعف در ارائۀ تصویری جذّاب و مبتنی بر واقع» بهره برد.

کتاب حاضر حاصل تجربۀ آقای نیومن در عرصۀ بازاریابی سیاسی و به خصوص در انتخابات‌های ریاست جمهوری 2008 و 2012 امریکاست که حاصل مشاورت او، پیروزی آقای اوباما بود. این کتاب با زبانی ساده، هفت درس عمده از برگزاری این کمیپن‌ها را در قالب نه فصل ارائه می کند. این درس‌ها به اعتقاد نویسنده هرچند از بازاریابی سیاسی گرفته شده است ولی در دیگر حوزه های بازاریابی نیز کاربرد دارد. نویسنده در این کتاب، بر محور سه گانۀ راهبردیِ کلان داده، رسانه های اجتماعی و هدف گذاری خُرد درصدد ارتقاء عقلانیت ابزاری مخاطب بر آمده و او را با کلان روندهای آیندۀ فناوری و تأثیر آن بر عالم سیاست و بازاریابی سیاسی آشنا می سازد. فناوری هایی که با بهره مندی از آخرین متدهای تجزیه و تحلیل داده، مخاطب را برای بهره مندی از طلای سفید[1] نهفته در عالم مجازی آگاه و توانمند می سازد. روش‌هایی که عالم پیچیده و نامطمئن کنونی را تا حدودی برای انسان به دهکده‌ای جهانی ولی ساده و آرام مبدّل می‌سازد و در نتیجه سطح کیفی تصمیمات فردی و اجتماعی او را دانش‌بنیان کرده و ارتقاء می بخشد. هم چنین از طریق کاربست هدفگذاری خرد، سطح بهره‌وری بازاریابی سیاسی را افزایش می دهد. به طور کلی از مطالعۀ کتاب حاضر، می توان کارکردهای ذیل را متصور شد:

1.     فهم چگونگی بازاریابی موفق برای یک تفکر، سازمان و فرد سیاسی، غیرانتفاعی و تجاری؛

2.     فهم چگونگی افزایش مشارکت مردم در انتخابات های سیاسی و غیر سیاسی چرا که قدم نخست در موفقیت در یک انتخابات، مشارکت فعال رأی دهندگان است؛

3.     فهم چگونگی بهره مندی از کلان داده، رسانه های اجتماعی و هدف گذاری خرد در راستای بازاریابی سیاسی؛

4.     فهم چگونگی تلفیق روشهای تحقیق کمّی و کیفی در راستای بازاریابی سیاسی؛

5.     فهم بازاریابی سیاسی به مثابه مدیریت بحران و ارائۀ اصول و راهبردهای مدیریت مؤثر بحران.[1] استعارۀ طلای سفید با الهام از استعارۀ طلای سیاه برای نفت توسط مترجمان به کار رفته است و اشاره به مخازن داده ای کلان بلااستفاده در عالم مجاز دارد که اکنون با استفاده از متدهای تجزیه و تحلیل، قابل بهره برداری شده اند.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی